Učitelé boj nevzdávají - teď je na řadě rozpočtový výbor

Zvýšení platů učitelů o patnáct procent na příští rok je stále ve hře

Protože vláda trvá na nárůstu platů učitelů na příští rok jen deset o procent, mají školské odbory v plánu pokusit se získat dalších pět miliard na jednání rozpočtového výboru sněmovny, a to ve středu (20. 11. 2019) .

Budou se snažit přesvědčit poslance, aby podpořili pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu na příští rok – do konce roku se musí schválit. S podobným plánem neuspěly na školském výboru minulý týden. „Pozměňovací návrh poslance Lukáše Bartoně na navýšení o pět miliard korun neprošel o jeden hlas. Bude nás tak čekat bitva v rozpočtovém výboru,“ uvedl předseda školských odborů František Dobšík.

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň potvrdil, že se jeho strana pokusí navrhnout další miliardy pro učitele ve středu. „Už jsme to předložili, ale asi nebudeme jediní, kdo podobný návrh na rozpočtovém výboru podá,“ řekl Bartoň.

Otázkou je, zdali návrh najde dostatečnou podporu u většiny poslanců rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Stanovisko školského výboru sice není závazné, poslanci se jím však při hlasování o pozměňovacích návrzích často řídí. „Podporu zajištěnou nemáme, ale je podstatné, že je ochota se o tom bavit,“ řekl poslanec Bartoň. Podle něj se dá proto na jednání výboru očekávat debata o tom, kde by se pět miliard pro učitele mohlo při sestavování vzít.

Podobné návrhy už avizovaly i jiné politické strany, například TOP 09. „Na to, aby učitelům vzrostly platy, jak vláda slíbila, je potřeba pět a půl miliardy. To je méně, než jsou dotace na jízdné. Jsme přesvědčeni, že prioritou je vzdělání, a nikoliv dotace dopravcům,“ řekl například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.