Učitelům došla trpělivost. Zvažují stávkovou pohotovost, univerzity by mohly zkrátit semestr

Školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost, pokud v pondělí koaliční rada nevyhoví požadavkům na zvýšení platů ve školství. Předseda odborů František Dobšík to řekl na protestním shromáždění v pražské Betlémské kapli, kam přišlo asi 500 učitelů.

Učitelé se sešli v Betlémské kapli na protest proti situaci ve školství. Kritizují především financování všech stupňů vzdělávání. Odbory požadují od listopadu zvýšení platů učitelů v regionálním školství o 15 procent a nepedagogických pracovníků o deset procent.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ale v Betlémské kapli řekl, že aktuální návrh rozpočtu nemůže požadavkům v plné míře vyhovět. Připustil ovšem, že pokud vláda bude souhlasit, může stoupnout plánovaný deficit. Vláda bude o rozpočtu jednat v pondělí. 

Vysoké školy uvažují o zkrácení semestru

Pokud koalice požadavky učitelů nevyslyší, má Dobšík zmocnění stávkovou pohotovost vyhlásit. „Rozdáme instrukce, jak se mají zakládat stávkové výbory, jak má potom konkrétní stávka probíhat,“ popsal Dobšík další postup. Stále ale věří, že odbory jej nebudou potřebovat.

Zima: Hrozí, že země nebude mít potřebné odborníky

Česká konference rektorů zváží další postup na mimořádném zasedání 6. září. Uvažuje například o odkladu zahájení semestru či jeho zkrácení, uvedl předseda konference Tomáš Zima. Financování školství je podle něj v kritické situaci, která se týká všech stupňů vzdělávání. Hrozí tak, že se bude prohlubovat a země nebude mít potřebné odborníky.

Odbory proto chtějí docílit zvýšení platů učitelů v regionálním školství do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy v Česku, která v letošním prvním čtvrtletí činila 27 889 korun. Premiér a ministerstvo školství je v tom podporují. 

Zdroj:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2227048-ucitelum-dosla-trpelivos...