Umění premiéra odpovídat na něco jiného

Aneb: Jak vláda vyškolila učitele v solidaritě

Premiér Petr Fiala byl 12. 6. 2024 na iDNES tázán na aktuální ostudné platy nepedagogů, jeho odpověď ale byla zaměřena na  hrozící problém stárnoucích učitelů. ,,Prioritní bezesporu je, zvýšit platy učitelům, aby povolání bylo atraktivní pro mladé lidi. Realita je však jiná, z přidaných peněz učitelům byli letos ředitelé škol  donuceni dotovat kuchařky a školníky a další nepedagogy, aby vůbec udrželi chod škol. Takže učitelé "si připlácí" na svého školníka, ajťáka, kuchařku. Obávám se, aby NERV nepřišel s inovativním nápadem tyto "příplatky" zdanit vyšší sazbou s cílem posílit rozpočet školství," reaguje předseda školských odborů František Dobšík.

Předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová k tomu dodává:
,,Připadá mi, jako by pan premiér mluvil o jiném školství v jiné zemi, na jiné planetě. Tady totiž nikdo v žádné idyle nežije. Ředitelé přehazují z hromádky na hromádku, aby udrželi školy v chodu a učitelé na výplatních páskách nacházejí často holou tabulkovou mzdu, která 130 procent nedosáhne ani náhodou."
 
Níže připojujeme celou otázku z výše uvedeného rozhovoru a odpověď pana premiéra na ni:
 

Když jste zmínil platy učitelů, reálně těch 130 procent nedostávají, školy navíc loni stávkovaly kvůli nedostatečným platům pro kuchařky či školníky. Na ministra školství Mikuláše Beka se kvůli tomu snáší kritika. Neuvažujete o jeho výměně?
Jednak bych chtěl říct, že jsme zvýšili výdaje státního rozpočtu, které jdou do kapitoly školství, oproti roku 2021 o zhruba 35 miliard korun. To je potřeba říct. Nejsou to malé peníze. Učitelé mají nárok na 130 procent průměrné mzdy a taky je dostávají. My jsme to udělali proto, aby se zvýšila atraktivita učitelského povolání pro mladé lidi a abychom měli dostatek učitelů. Máme jedny z nejrychleji stárnoucích pedagogických sborů v Evropě. Tomu musíme čelit. Pokud jde o výměny ve vládě, na to mám odpověď, kterou znáte. Kdybych měl takovou úvahu, tak bych o tom nejprve mluvil s těmi, kterých se to týká. Pak bych to sdělil veřejnosti. Ne, momentálně žádné změny ve vládě neplánujeme.

Celý rozhovor naleznete na webu iDnes.cz na adrese: https://www.idnes.cz/volby/petr-fiala-eurovolby-volby-do-evropskeho-parlamentu-rozhovor.A240611_203303_volby_remy