ÚSPĚCH, ALE S KAŇKOU

FRANTIŠEK DOBŠÍK ke schválené novele zákona o pedagogických pracovnících:
Platy učitelů se přibližují našemu cíli!
(Tisková zpráva + Výzva školských odborů)

„Právě schválená vládní novela zákona o pedagogických pracovnících mohla být velmi úspěšným příběhem pro školství a symbolickou tečkou za kampaní, kterou vedeme od roku 2016. Na tabuli jsme mohli napsat „Priorita českého školství se začala naplňovat.“ Pro nás však skončila s velkou kaňkou, přestože oceňujeme, že učitelé budou v ČR jedinou profesí se zákonnou garancí 130 procent průměrné mzdy.

Poslanci pětikoalice pozměňovacím návrhem podaným doslova na poslední chvíli ve snaze zalíbit se státnímu rozpočtu a ušetřit „pár miliard“ hodili přes palubu 40 tisíc pedagogů, kteří jsou velmi důležitou součástí školního výchovného procesu. Zákon tak kastuje české pedagogy na učitele a „druhořadé“ ostatní pedagogické pracovníky. Právem se cítí poškozeni. Jde o speciální pedagogy, vychovatele, školní psychology, všichni s vysokoškolským vzděláním,“ uvádí František Dobšík, předseda školských odborů.  

„Najednou jsme ujišťováni, že se najde cesta, jak i jim spravedlivě zvýšit platy. Dosavadní přístup však vzbuzuje naši nedůvěru. Nevzdáváme to, chceme dále jednat, nikomu nevyhrožujeme, ve hře je ještě Senát, prezident ČR, nastupuje nový ministr… O našich protestech rozhodne další vývoj,“ podtrhuje Markéta Seidlová, místopředsedkyně.

V Praze dne 21. 4. 2021

V příloze (ve formátu pdf) naleznete ke stažení výzvu ČMOS PŠ - Vládo vrať se ke svým slibům českému školství. Výzvu prosím využijte k informování kolegů.