V uzavírání škol kvůli nákaze chybí pravidla, lidé na to doplácejí

Kvůli nejasným podmínkám zůstávají někteří rodiče bez ošetřovného

Vláda by měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli výskytu nákazy koronavirem. V současnosti mohou hygienici nechat školu při karanténě pedagogů otevřenou. Například v Praze poslali hygienici do karantény několik pedagogických sborů, ale rozhodnutí o uzavření škol nechali na ředitelích. Nyní čelí vedení škol i jejich zaměstnanci negativní odezvě od rodičů, kteří museli zůstat doma s dětmi bez ošetřovného. ČTK to mj. řekla zástupkyně školských odborů v Praze Eva Dvořáčková.

Předseda školských odborů František Dobšík zaslal ministru školství dopis, ve kterém ho upozornil, že některé školy v Praze musely kvůli karanténě pedagogů vyhlásit ředitelské volno. Toto volno však může trvat nejvýše pět dní. Karanténa by měla být alespoň desetidenní.

Potíž je i s výukou na dálku. Pokud totiž hygienici sami o uzavření školy nerozhodnou, neplatí ustanovení zákona, že se žáci musí distančního vzdělávání účastnit. Není ani nárok na ošetřovné. Pokud by školu uzavřela krajská hygienická stanice, problémy by nenastaly. Bez ošetřovného musí být nyní s dětmi doma stovky rodičů a později by se mohl problém týkat více lidí.

Vláda by podle školských odborů proto měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli výskytu nákazy koronavirem.

Ministr školství Robert Plaga o tom chce s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem jednat v následujících dnech. "Budu chtít, aby ministerstvo zdravotnictví nebo krajské hygienické stanice na území celé republiky postupovaly konzistentně," řekl. "Není možné ještě k povinnostem, které ředitelé škol již mají, přidávat další, které má plnit krajská hygienická stanice nebo praktičtí lékaři," dodal.

Do řešení problému by se podle Evy Dvořáčkové měla zapojit i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ošetřovné se nyní dává z nemocenského pojištění ve výši 60 procent základu výdělku devět dnů na děti do deseti let. Aktuální návrh ministerstva práce počítá s tím, že by se vyplácelo po celou dobu případného uzavření tříd či škol. Podpora by měla být na školáky do 13 let. Podle Evy Dvořáčkové to ale Jana Maláčová měla řešit dřív. "To je pozdě, když už máme některé školy zavřené," dodala.

Další informace naleznete například na serveru Českých novin na adrese: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/odbory-v-uzavirani-skol-kvuli-covidu-chybi-pravidla-jsou-potize/1928285?fbclid=IwAR3fGzCwQuVKNGPgq0ayqiDnd-kneg22qqVaf5-xH7a6CWNisSTEwlEOL3k