Vláda schválila vzdělávací strategii do roku 2030

Výuka ve školách by se měla víc zaměřit na získávání dovedností a vědomostí pro život v 21. století, zároveň by se měly snížit nerovnosti v přístupu ke vzdělávání. Počítá s tím strategie vzdělávání do roku 2030, kterou podle informací ministerstva školství schválila vláda. Materiál podle ministerstva reaguje jak na dlouhodobější problémy, tak na aktuální situaci kolem pandemie koronaviru, kvůli které školy musely dočasně přejít na výuku na dálku.

Na koncepci nové strategie pracoval v uplynulých dvou letech nejdříve tým odborníků vedený profesorem Arnoštem Veselým z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle něj se konečný návrh ministerstva od původní koncepce moc neliší, klade ale možná ještě větší důraz na digitalizaci.

"Vzdělávání během pandemie prošlo, a stále prochází změnou větší, než kterou prošlo za posledních deset či 15 let. Když jsme skoro před dvěma lety začali na strategii pracovat, některé z našich centrálních tezí, například důraz na digitální kompetence, formativní hodnocení nebo redukci objemu předávaných informací, byly někdy vnímány jako příliš revoluční. Dnes to zažíváme na vlastní kůži," řekl A. Veselý ČTK.

Další informace naleznete na serverech elektronických médií viz aktivní odkazy níže:

České noviny: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vyuka-se-ma-zmenit-vlada-schvalila-vzdelavaci-strategii/1947876

Lidovky.cz: https://www.lidovky.cz/domov/podle-vlady-vyuka-ve-skolach-musi-projit-zmenami-mel-by-se-redukovat-obsah.A201019_174825_ln_domov_liev