Kdy budou mít naši učitelé platy jako v Německu a Rakousku?
Premiér Petr Fiala odpálil společenskou rozbušku. V čase, kdy se jeho vláda ve všech průzkumech dostává na velmi nízkou úroveň důvěry, slíbil, že pokud dostane šanci na další volební období, pozvedne české mzdy a platy na úroveň Německa.
Zní to jako populistický výkřik, který má zaujmout a přitáhnout voliče. Premiér ho hájí tím, že je konečně třeba, aby ČR byla sebevědomá a měla velké cíle a vize. To je velmi chvályhodné, ale nezní to moc důvěryhodně od představitele, jehož vláda proslula neplněním důležitých programových slibů.
Konec levných učitelů
Když zaostávání českých platů a mezd ve srovnání s jinými zeměmi už bylo ostudné, přišla v roce 2015 odborová centrála ČMKOS s kampaní Konec levné práce a o rok později školské odbory navázaly iniciativou Konec levných učitelů. Dlouhodobým cílem bylo, aby průměrné učitelské platy dosáhly 130 % průměrné mzdy.
Petr Fiala je bývalý ministr školství, vysokoškolský učitel. Komu už má víc ležet na srdci kvalita vzdělávání a s tím související téma učitelských platů? Historického maxima dosáhl vývoj platů kantorů za vlády jeho rivala Andreje Babiše v roce 2021.Tehdy se ČR dostala na úroveň průměru zemí EU27 i OECD. Pak už bohužel následuje pokles, ten bude i v roce 2024, ale možná i v letech 2025 a 2026. Paradoxně i přesto, že vláda Petra Fialy zakotvila do zákona úroveň relativních platů učitelů ve výši 130 % průměrných mezd v ekonomice (mj. cíl kampaně Konec levných učitelů). Objem na tyto platy sice školy dostaly, aby však ředitelé udrželi chod škol, jsou nuceni je využívat i na platy ostatních zaměstnanců škol. Je to taková priorita po česku, v zákoně to máme, ale s jeho naplněním si poraďte, jak umíte.
Jízda z kopce
Pokud by se měl podíl školských výdajů na HDP v roce 2025 vrátit na průměr zemí EU27 z roku 2021, musely by být výdaje o zhruba 40 mld. Kč vyšší, jak ukazuje studie „Platy učitelů v roce 2023 a výhled: Jízda z kopce, IDEA červen 2024“. V této souvislosti pak dohánění platů německých či rakouských učitelů je ve hvězdách.
V roce 2023 relativní platy učitelů všech věkových skupin podruhé v řadě poklesly. Nejatraktivnější zůstávají platy nejmladších učitelů do 30 let. Naopak relativně nejnižší zůstávají platy učitelů středního věku 30–49 let. Učitelské platy totiž s věkem, přesněji s roky praxe, oproti většině ostatních profesí vyžadujících VŠ vzdělání rostou pomaleji (i v mezinárodním srovnání), ale zato po celou dobu učitelské kariéry.
Německo
Průměrný plat učitele v Německu se pohybuje kolem 106 000 Kč měsíčně (2023).
Rakousko
V Rakousku je průměrný plat učitele přibližně 77 710 Kč měsíčně (2023).
Česká republika
V České republice je průměrný plat učitele kolem 49 000 Kč měsíčně (2023).
(V MŠ je průměr 40 500 Kč, v ZŠ na prvních stupních 51 084 Kč, ve vyšších ročnících a na středních školách 52 332 Kč.)
Učitelé chybí v celé EU
Německo
Přestože platy učitelů v Německu patří hned za Lucemburskem mezi nejvyšší, země se potýká s problémy. Velký nedostatek kvalifikovaných pracovníků v německém vzdělávacím systému je podle DIE WELT obrovský. Konference spolkových ministrů školství předpovídá, že do roku 2025 bude chybět zhruba 25 000 učitelů. Asociace učitelů si myslí, že je toto číslo ještě podhodnoceno, protože počet volných míst se pohybuje mezi 32 000 a 40 000.
Francie
Situace ve školách je napjatá – a trvá už léta. Hlavním důvodem chronického nedostatku učitelů jsou špatné platy. Učitelé vydělávají v průměru jen polovinu svých německých kolegů. To by se mělo změnit. „Žádný učitel nezačne svou kariéru s čistým platem nižším než 2 000 eur,“ slíbil prezident Emmanuel Macron. „Pakt pro učitele“ by měl umožnit i další příplatky. Špatné podmínky ve veřejných školách a časté narušování vyučování znamenají, že lidé s vysokými příjmy stále častěji posílají své děti do soukromých škol.
Velká Británie
Školský systém je v krizi, země trpí akutním nedostatkem učitelů. Podle Národní nadace pro pedagogický výzkum akutně chybí 26 000 středoškolských učitelů.
Platy v Anglii klesly v letech 2010 až 2022 v průměru o jedenáct procent. Učitel v současnosti vydělává 28 000 až 38 810 liber ročně. V březnu britské učitelské odbory odmítly jako nedostatečnou nabídku vlády: zvýšení platů o zhruba 4,3 procenta a jednorázovou platbu ve výši 1 000 liber (asi 1 140 eur).
JANA KAŠPAROVÁ
Vložil uživatel admin. dne 05.12.2024 v 13:54.