Ministerstvo připravilo návrh pravidel distanční výuky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR připravilo pravidla pro zavedení distanční výuky v regionálním školství v případě krizového stavu, krizových opatření či karantény vyhlášené hygieniky. Stanovují povinnost školy zajistit pro vybrané případy distanční výuku, ale i povinnost žáků nebo studentů se tímto způsobem vzdělávat. Návrh by měla v nejbližší době posoudit vláda, ministetrstvo chce údajně jeho urychlené schválení.

Novela podle ministerstva jednoznačně stanovuje povinnost školy zajistit pro vybrané případy distanční výuku, ale i povinnost žáků nebo studentů se tímto způsobem vzdělávat. To nemá platit pro děti v mateřských školách, pro které není předškolní vzdělávání povinné, a žáky základních uměleckých škol. Současně bude stanovena povinnost školy přizpůsobit distanční výuku podmínkám dítěte, žáka nebo studenta.

Podle ministerstva nebude mít změna dopad na státní rozpočet. Z ostatních veřejných rozpočtů, zejména obecních, však mohou být k zajištění lepších podmínek pro vzdělávání na dálku vynaloženy veřejné prostředky. Argumentuje přitom "nezanedbatelnými úsporami v provozu škol, ale i školských zařízení" v případě jejich uzavření a také usnesením Sněmovny, která požádala při projednávání rozpočtu o zajištění finančních prostředků pro on-line výuku v regionálním školství. Novela podle ministerstva kodifikuje "online výuku", což umožní poslat peníze z veřejných rozpočtů na její zajištění.

Uzákonění možnosti vzdělávání žáků na dálku i na základních školách navrhli i poslanci opoziční KDU-ČSL. Tento návrh však zřejmě nezíská vládní podporu.

Návrh zákona z dílny ministerstva školství naleznete níže v dokumentu ve formě pdf. Stejně tak Důvodovou a Předkládací zprávu k němu.

Veškeré materiály ministerstva k chystanému návrhu zákona, který má kodifikovat pravidla pro distančí výuku, naleznete na webu ministerstva na adrese: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=ALBSBRPD98VG

Návrhu ministerstva věnovala pozornost i média. Vybíráme dva články, které naleznete na webu ČTK na adrese: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/novela-msmt-zavadi-pravidla-vyhlaseni-distancni-vyuky/1914021 a na webu idnes.cz na adrese: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesko-ministerstvo-skolstvi-novela-zakona-koronavirus-opatreni-skola-zaci-distancni-vyuka.A200720_152830_domaci_wass