Ministr Gazdík: Nejnižší platová tabulka pro nepedagogy je přežitek

Co přineslo druhé jednání školské tripartity. Peníze na začleňování ukrajinských dětí dostanou školy včas...

Začleňování ukrajinských žáků do vzdělávacího procesu, finance pro letošní rok, ONIV, platy nepedagogických pracovníků – to byla stěžejní témata dubnového jednání školské tripartity, na které ČMOS pracovníků školství zastupovali předseda František Dobšík a místopředsedkyně Markéta Seidlová.

Ministr školství Petr Gazdík hned na zahájení uvedl, že české školství čelí v novodobé historii největší krizové zátěži. Po covidové pandemii přichází zcela bezprecedentní náročné začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do našich škol a jejich počty se budou pohybovat kolem 125 tisíc žáků. „Chtěl bych ubezpečit odbory i zaměstnavatele, že školství stále zůstává vládní prioritou a budeme se snažit ji udržet i při nepříznivé konstelaci – napjatý rozpočet, vysoká inflace, nápor uprchlíků. Ministerstvo školství je pod tlakem nejrůznějších lobbistických skupin a je jasné, že rozhodně nelze vyhovět všem, základem je pro nás sociální dialog,“ zdůraznil ministr Gazdík.

Platy nepedagogogů a krácení tzv. ONIV jsou velkým problémem

Odbory a zaměstnavatelé otevřeli otázku snížení prostředků na tzv. ONIV v tomto roce. Upozornili na konkrétní problémy, které přináší krácení hlavně s financováním důležitých pomůcek pro výuku, další vzdělávání atd. U středních škol je propad největší. Prostředky z Národního plánu obnovy jsou účelově vázány a nelze je využít na dokrytí chybějících prostředků. Na otázku, zda je reálné ještě letos vrátit část těchto prostředků školám, ministr reagoval, že prostředky například na digitalizaci lze vhodně čerpat z Národního plánu obnovy, a podotkl, že tím se šetří peníze zřizovatelů škol, a zdůraznil, že kraje jsou na tom rozpočtově daleko lépe než centrální SR. Klíčové podle něho je zaměřit se spíše, jak lépe naplánovat ONIV pro příští rok, a daleko prioritnějším problémem jsou platy nepedagogů.

Delegace odborů požádala o informaci, jak je naplňován a jak je aktualizován Národní plán obnovy.

Samostatná platová tabulka pro nepedagogy je nutností

František Dobšík znovu připomněl, že 63 % tarifů nepedagogických pracovníků, zařazených v tzv. tabulce č. 1, je pod zaručenou mzdou, což je naprosto nepřijatelné. Zdůraznil i velkou solidární podporu, která stále více zaznívá od učitelů vůči jejich nepedagogickým kolegům. Ministr Petr Gazdík znovu zopakoval, že je pro něho nepřijatelné, aby pobírali plat menší, než je průměrný důchod v ČR. Uvedl, že tabulka č. 1 je už přežitek a je nutné začít pracovat na samostatném platovém tabulkovém zařazení pro nepedagogy. Nemůžeme se na tuto kategorii zaměstnanců dívat skrz prsty, udělám, co bude v mých silách, aby se situace napravila, řekl.

Poděkování a ocenění škol za začleňování ukrajinských dětí

Na ministra Petra Gazdíka a jeho náměstky se doslova sesypaly otázky, jak co nejlépe dále školám pomáhat situaci zvládat a hlavně nenechat je bez prostředků. Ministr uvedl, že je hrdý na ředitele, učitele a zaměstnance škol, jak situaci zvládají. Markéta Seidlová ocenila snahu MŠMT poskytovat informace operativně na webu ministerstva. Je důležité, aby se informace dostávaly operativně přímo do škol. Nelze spoléhat pouze na web. Nadnesla řadu problematických otázek, které školské odbory dostávají přímo z terénu, mimo jiné jak se budou rozšiřovat kapacity, školy už jsou plné, není vhodné, aby se třídy neúměrně naplňovaly. Situace je velmi citlivá, nemůžeme připustit, aby řešení bylo na úkor našich dětí. Dalším ožehavým problémem je financování ubytování v DM, stravování, problémy kolem MŠ. Dotázala se, jak a kdy budou distribuovány vládou dodatečně navýšené finanční prostředky. Zda začleňování ukrajinských dětí je koordinováno s Ministerstvem zdravotnictví ČR ohledně lékařských prohlídek a očkování ukrajinských dětí a s Ministerstvem vnitra ohledně migrace. Náměstek ministra školství Jan Mareš požádal o určitou míru trpělivosti, na vše nemůžeme vydávat metodický pokyn, apeloval na využívání komunikační linky, kde lze sdělit svůj názor či předat podněty, které jsou pro ministerstvo dobrou reflexí o situaci. Ujistil, že spolupráce s ministerstvem zdravotnictví probíhá, prostředky, které jsou vyčleněny nyní do konce prázdnin - 5,2 miliardy korun. Dalších cca 5 mild Kč, bude MŠMT požadovat na období září až prosinec 2022. Tyto navýšené finanční prostředky  by měly představovat náklady na začlenění 120 tisíc dětí do našeho vzdělávacího systému a nepůjdou na úkor rozpočtovaných peněz pro školství v tomto roce.

František Dobšík požádal, aby se další tripartita vzhledem k situaci sešla nejpozději koncem května, zajímal se o časový harmonogram vypořádání novely zákona o pedagogických pracovnících a nastolil otázku zapojení sociálních partnerů ve školství v rámci nadcházejícího českého předsednictví EU.

JANA KAŠPAROVÁ