Naše argumenty nejsou výkřikem do tmy
Školská tripartita k nepedagogům (informace z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro vzdělávání a lidské zdroje ze dne 14. 1. 2025)
První lednové zasedání školské tripartity v tomto roce se obsáhle zabývalo velmi problematickou, stále nejasnou situací chystaného převodu financování nepedagogických pracovníků na kraje a obce. Několik dní před jednáním školské odbory 8. ledna vyhlásily Petici za zachování centrálního financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství a touto peticí zároveň zahájily kampaň "Vládo, neházej nepedagogy přes palubu!"
Ministr školství Mikuláš Bek hned na úvod řekl, že si je vědom obav a rozumí odborům, protože každá zásadní změna může vyvolávat nejistotu. „Chci je proto ujistit, že tuto změnu připravujeme s cílem lépe přizpůsobit kvalitu nepedagogické práce potřebám jednotlivých škol a zároveň zlepšit pracovní podmínky pro nepedagogy. Platy nepedagogů s automatickou valorizací budou bezpečnější v rámci RUD (rozpočtové určení daní). Otevřeně říkám, že do budoucna platy nepedagogů jako mandatorní výdaj ve státním rozpočtu neobstojí. Převod lépe zohlední lokální potřeby. Vidíme v tomto kroku také cestu k lepšímu odměňování zaměstnanců a cestu k vyšší efektivitě. Tu mohou rozhodně zajistit mnohem lépe zřizovatelé (obce a kraje) než stát,“ zdůraznil M. Bek.
V novele školského zákona, která by měla už být představena 5. 2. 2025 na školském výboru v poslanecké sněmovně, bude ukotveno základní systémové nastavení povinností zřizovatelů a ve vládním nařízení bude řešeno konkrétní finanční pojetí. Ministerstvo připraví i metodiku a návody, jak mají zřizovatelé přistupovat ke školám. Budou zohledněny náklady v rozdílných školách. Bek zdůraznil, že jde o to posílit motivaci zřizovatelů starat se o své školy a najít rovnováhu, abychom nepoškodili nejmenší zřizovatele. Ministerstva školství a financí připravují a chtějí zveřejnit kalkulačku, jak přesně by navýšení mělo vypadat.
● Účelově vázat prostředky na školy nechceme
Na dotaz představitele CZECHA Jiřího Zajíčka, zda je možné počítat s tím, že by tyto státem alokované prostředky pro školy byly přímo účelově pro školy vázané, ministr Bek odpověděl, že by to popíralo z pohledu státu motivaci zřizovatelů. Chceme jim právě ponechat volné prostředky, to je důležité podle ministra Beka právě k této motivaci. Ministr předpokládá, že v dubnu 2025 už by veškerá legislativa ohledně převodu měla být schválena. První výplata by pro nepedagogy byla realizována ze sdílených daní obcemi a kraji v zářijové výplatě, tj. v říjnu 2025.
● Argumenty naší petice platí
Předseda školských odborů František Dobšík dotčeně zareagoval na výrok zástupce ministerstva financí, který argumenty odborů označil za výkřik do tmy. „My jako odbory máme povinnost zabývat se a analyzovat upozornění našich členů na možná rizika, která mohou při převodu nastat, a to jsme udělali,“ řekl F. Dobšík. „Tak například - ředitelé škol doposud nepedagogům dopláceli platy, aby je udrželi, hlavně těm, kteří se pohybovali pod či kolem minimální mzdy. Tabulka č. 1 s nejnižším tarifem zůstane po převodu zachována, a není vůbec jasné, z čeho ji regiony budou dorovnávat. Zatím máme spoléhat na to, že hejtmani a starostové budou osvícení. Ujištění a snaha, že vše bude pro školy výhodnější, je hezké, ale my to budeme hodnotit až podle toho, jaké budou skutečné výsledky,“ zdůraznil F. Dobšík.
Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů, poukázala na rozpor, kdy ministerstvo financí v loňském rozpočtu nezohlednilo 17 tisíc míst nepedagogů, z toho údajně 8 tisíc míst bylo neobsazených. Nikdo se nezabýval tím, jaká to jsou místa a faktem, že se jednalo o malé nízkopříjmové úvazky, které ředitelé z nemohly z reálných důvodů obsadit. Není o ně zájem. Stále v rozpočtu chyběly prostředky pro cca 8 tisíc obsazených pozic. I díky naším protestům v listopadu 2023 se podařilo rozpočet kapitoly školství v roce 2024 navýšit pro RgŠ o 4,8 mld Kč na dofinancování již obsazených míst nepedagogů. Dosud není jasné, zda se v celkovém navýšení promítnou i tato obsazená místa. Do rozpočtu kapitoly školství pro rok 2025 nebylo zohledněno výše uvedených 4,8 mld. Reálně nelze hovořit o zvýšení celé kapitoly o 22 mld Kč, tak jak uvedl ministr školství, ale o 17,2 mld. včetně prostředků pro VŠ a soukromé školy.
● Politizování do školství nepatří
František Mihulka, místopředseda Sdružení učňovských zařízení ČR, uvedl, že pokud se ve školství dělala pouze politická rozhodnutí a ne racionální, byla to vždy chyba, viz inkluze. „Teď to zjednodušeně vypadá rovněž na politické rozhodnutí - školy, tady máte peníze a dělejte, co umíte. Nelíbí se mi způsob projednávání takto významné změny, doposud neznáme jasná pravidla. Proč se tato závažná změna s námi aktéry neprojednávala obdobně jako u tzv. PHmax, kde jsme nakonec našli rozumný kompromis,“ připomněl F. Mihulka.
● Kolektivní smlouvy ve školství
F. Dobšík a M. Seidlová předložili účastníkům tripartity Vzorovou kolektivní smlouvu. Ministr školství M. Bek uvítal tuto iniciativu a znovu zopakoval, že zavedení kolektivního vyjednávání ve školství může pozitivně ovlivnit vývoj odměňování. Doporučil, aby se na ní nejprve dohodly odbory - ČMOS pracovníků školství se zaměstnavateli - UZS a SP ČR a poté předložili na jednání všech sociálních partnerů.
Druhý den po jednání školské tripartity vstoupil po jednání vlády ministr financí Zbyněk Stanjura a uvedl, že na financování nepedagogických pracovníků a na takzvané ostatní neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje letos jedenáct miliard korun. Peníze, které by za třetinu roku vydával na placení nepedagogů stát, převede v plné výši do rozpočtů měst, obcí a krajů.
Jana Kašparová
Vložil uživatel admin. dne 17.01.2025 v 15:29.