Nefér hra s nepedagogy

Obavy, které přesun financování pod zřizovatele vzbudil, se přelily do masivní podpory odborářské petice (článek v Učitelských novinách, vyjadřuje se předseda školských odborů František Dobšík).

Změna financování platů nepedagogů ze státu pod zřizovatele se po všeobecných protestech i díky decentnímu doporučení prezidenta Petra Pavla posunula z šibeničního termínu v září letošního roku na jen o něco méně šibeniční leden roku příštího. Zbývá víc času na vysvětlení změny, která už měla být dávno vysvětlena. A vykvetla logická otázka – kde se na ony čtyři měsíce najdou peníze, se kterými školský rozpočet nepočítal?

Ministr školství Mikuláš Bek v televizní debatě při otevření této otázky evidentně znervózněl a mlžil. V souvislosti s odborovými protesty proti převodu financování nepedagogů pod zřizovatele pak prohlásil odmítavě, že by podle nich měl všechno platit stát a že je to špatně. Proč má tedy podle vás všechno platit stát? A víte, kde se na to najdou peníze? zeptali jsme se předsedy školských odborů Františka Dobšíka.

„Skutečnost, že by základní vzdělávání mělo být záležitostí státu, je součástí našeho programu. Je třeba si uvědomit, že škola je jeden organismus, který by neměl být placen vícezdrojově, protože to přináší komplikace a nerovnosti. Nikdy jsme nesouhlasili s trendem, který je uvedený ve Strategii 2030 a v Dlouhodobém záměru, ale respektovali jsme, že odbory nejsou místem, kde se definitivně rozhoduje, že nevládneme. Chtěli bychom ale, aby se alespoň dodržovaly mantinely, které jsou v těchto dokumentech zachyceny, tedy aby probíhala jednání o převodu pracovníků, kteří zajišťují skutečně provoz, kteří se starají o majetek zřizovatele, obcí nebo krajů. Očekávali jsme, že MŠMT provede analýzu a zjistí, jaké dopady budou mít navrhované změny, kde mohou nastat problémy a jak je chce řešit, jak jim chce předcházet. Nic takového se nestalo. A při posledním jednání v Poslanecké sněmovně (při zasedání petičního výboru, kde se hovořilo o naší petici proti převodu financování nepedagogů na zřizovatele) jsme se dozvěděli od zástupce ministerstva školství, že vlastně neumějí rozlišit, kteří nepedagogičtí pracovníci spadají do skupiny těch, kteří se starají o majetek, a těch, kteří podporují přímo proces vzdělávání. To je trochu smutné. Je zřejmé, že se o toto rozlišení nikdo na ministerstvu školství ani nepokusil, ačkoliv z dikce zmíněných dokumentů je potřeba těchto informací zřejmá,“ konstatuje F. Dobšík.

„A co se scházejících peněz týká, ptali jsme se na to opakovaně a nikdo nám nedokázal odpovědět. Ministr Mikuláš Bek (STAN) sice opakovaně tvrdí, že je domluvený s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), vyjádření ministra financí jsem ale neslyšel,“ konstatuje předseda školských odborů s tím, že to bude jedním z hlavních témat jednání na školské tripartitě na začátku dubna. Tuto informaci chtěly odbory slyšet už na sněmovním projednávání petice, zástupce ministerstva financí se ale omluvil a nepřišel. Navíc jde podle F. Dobšíka o problém, který chce současná vláda přehodit na vládu budoucí, která (dá se očekávat) bude mít výrazně odlišné složení personální i politické. „Je to podle mě nefér hra s nepedagogy,“ říká.

Zbytek článku, který vyšel v Učitelských novinách, naleznete v níže v příloze ve formátu PDF.