Školy a odbory upozorní v aule UMPRUM na podfinancování vzdělávání
Zástupci vysokých škol, odborů a profesních asociací chtějí na setkání 12. září v aule Vysoké školy umělecko-průmyslové (UMPRUM) upozornit na nutnost navýšit v rozpočtu prostředky na vědu a vzdělávání tak, aby alespoň částečně kompenzovaly inflaci.
Chtějí také poukázat na dlouhodobé podfinancování českého školství a představit své požadavky a návrhy řešení. Uvedli to na dnešní tiskové konferenci.
Ministerstvo financí počítá s částkou 253,4 miliardy korun pro školy, což znamená proti letošku pokles o 11,6 miliardy. Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) však neodráží návrh pozdější koaliční dohody a školám by peníze ubýt neměly.
Podíl rozpočtu vysokých škol vůči HDP podle jejich zástupců klesl z 0,48 procenta na 0,42 procenta. Snižuje se i podíl vynaložených prostředků ze státního rozpočtu. Předsedkyně České konference rektorů (ČKR) Milena Králíčková poukázala na to, že rovněž podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí v ČR je nižší než průměr ve vyspělých zemích OECD. Udržet rozpočet školství na příští rok stejný, jako byl ten letošní, podle ní proto nestačí.
Akci v aule UMPRUM nazvali zástupci škol Betlémská kaple II. Chtějí tím navázat na protest ze září 2017. Na shromáždění se tehdy sešlo asi 500 lidí, převážně učitelů.
Celý článek naleznete na webu ČTK na adrese: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/skoly-a-odbory-upozorni-v-aule-umprum-na-podfinancovani-vzdelavani/2409473
Tiskové konference se zúčastnili i zástupci školských odborů, které chystanou protestní akci podporují. „Každý z nás si bytostně přeje žít v zemi, která je úspěšná, a je důstojným místem pro život. Cesta k tomuto cíli vede přes vzdělanost společnosti. Žádná politická reprezentace doposud plně nedocenila význam vzdělávání pro budoucnost České republiky. Velká naděje svitla v roce 2021, kdy se po 30 letech poprvé platy pedagogů začaly blížit průměru zemí OECD. Nyní se už zase začaly výrazně vzdalovat. Současná vládní koalice si školství a vzdělávání stanovila jako jednu z volebních priorit. Dnes to vypadá, že papír snese vše a slibem nezarmoutíš,“ řekl mj. na konferenci předseda školských odborů František Dobšík a doplnil: „Vláda by se měla ke splnění svého prioritního slibu podpory českého školství a vědy čestně postavit. Pokud ne, měla by voličům přiznat, že na své sliby peníze nemá, nebo je nechce najít!“
Další detaily a stanoviska zástupců vysokých škol, odborů a profesních asociací naleznete v níže přiložené tiskové zprávě z konference.