Nebezpečná hra o peníze ve školství pokračuje
Černá díra místo priority?
Ředitelé škol a školských zařízení se ještě nevzpamatovali z rozpisu rozpočtu od MŠMT a už počítají ztráty úvazků a zoufale kalkulují, z čeho si udrží nepedagogy. Doufají, že tlak odborů s podporou vlivných školských asociací kritickou situaci změní.
Jak by finanční rozpis vypadal, kdyby vláda koncem ledna neschválila ministrovi Mikuláši Bekovi dodatečné navýšení rozpočtu MŠMT o 4 miliardy korun, raději neuvažovat. A to ještě byla použita i 1 miliarda, která původně měla směřovat na vysoké školy. Situace se nelíbí hejtmanům, Asociaci krajů ČR, Svazu měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv, kteří považují za podraz, že na ně chce vláda přenést financování chybějících peněz na provozní zaměstnance škol, aniž by s nimi systémově komunikovala. Vyzvaly ji k promptnímu společnému řešení situace. Někteří zřizovatelé škol nečekali a rozhodli se školám dočasně pomoci.
Ministr Bek hasí požár, vláda mu do něho přifukuje
Na poplach od počátku bijí školské odbory. Jejich představitel František Dobšík okamžitě svolal předsednictvo svazu, které jednalo za účasti ministra školství Beka, následně toto téma řešili s premiérem Petrem Fialou a Zbyňkem Stanjurou, ministrem financí. Požadovali urychleně 800 milionů korun na financování 2,5 tisíce pozic nepedagogických zaměstnanců, pro které nejsou prostředky v rozpočtu normativně pokryty. A to i přesto, že byla škrtnuta tzv. neobsazená nepedagogická místa, kde platy jsou zoufale nízké, a tudíž neobsaditelné, a ředitelé těchto prostředků využívají k dorovnání podfinancovaných nepedagogů. Ke škrtům došlo i u dlouhodobě obsazených míst. Vláda odmítla prostředky poskytnout, situaci zváží až v pololetí podle toho, jak se bude vyvíjet čerpání státního rozpočtu. Jediným pozitivním krokem je, že vládní kabinet ministrovi Bekovi schválil jeho návrh na zrušení závaznosti limitu počtu zaměstnanců, který dá ředitelům volnost flexibilně využít stanovené prostředky na platy.
Na tahu je nyní vláda, ta rozhodne o reakci školských odborů
Zda si ČMOS pracovníků školství zopakuje nedávný stávkový protest, bude záležet na tom, jak rychle hra o peníze skončí. Školské odbory rozhodně nemíní čekat do pololetí, až co v rozpočtu zbyde. Mají podporu školských asociací a o konkrétní spolupráci už jednali s Učitelskou platformou. „Máme připraven scénář odporu, jsou s ním seznámeni všichni naši odboroví předáci v regionech. Ti na nedávné poradě informovali o situaci. Co škola, to jiný problém, shodují se, že nejvíce škrty odnesou malé školy. Vyjádřili připravenost, pokud bude třeba protestní scénář naplnit. Nechceme, aby vláda nechala školy půl roku v další nejistotě, zdůrazňuje Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů. I když ministr Bek uklidňuje školy, aby rozhodně nepřistupovaly k propouštění, první případy výpovědí už naši odboroví zástupci v regionech zaznamenávají, uvedla.
Vyjednávací pozice ministra školství ve vládě není jednoduchá, jednak není ministrem za nejsilnější stranu, jak tomu bylo v minulosti, a neusnadňuje mu ji ani deklarovaná vládní priorita školství. Někteří členové vlády jsou totiž přesvědčeni, že školství je černá díra, kde peníze mizí.
JANA KAŠPAROVÁ
Zdroj Týdeník ŠKOLSTVÍ: https://tydenik-skolstvi.cz