Proč se školské odbory připojily ke stávkové pohotovosti svazů rozpočtové sféry

Prodlužování, oddalování, neustálé slibování a neschopnost vlády sjednotit se na růstu nejnižších platových tarifů, kterými jsou ve školství odměňováni školníci, kuchařky, uklízečky, vedlo školské odbory k tomu, že se rozhodly připojit k šesti odborovým svazům ve veřejných službách, které 24. července vyhlásily neomezenou stávkovou pohotovost.

Slib, že tito nejhůře placení zaměstnanci se letos září dočkají přidání, vláda podmiňuje vývojem státního rozpočtu, jehož výsledky stále nemá k dispozici, uvedl František Dobšík, předseda ČMOS pracovníků školství.

 Ve hře jsou i ostudné platy nepedagogů  

Proslýchá se však, že hlavním důvodem, proč vláda neustále lavíruje, je neschopnost najít v rámci pětikoalice shodu – velkou žábou na prameni jsou zástupci ODS a TOP, 09, zatímco STAN, KDU-ČSL a Piráti vidí návrhy na zvýšení reálněji. Ministr Marian Jurečka ještě v předvečer avizovaného vyhlášení stávkové pohotovosti poslal k připomínkovému řízení materiál, ve kterém navrhuje zvýšit platy vybraným zaměstnancům, kteří jsou odměňováni v základní stupnici. Předložil dvě varianty valorizace, a to o 7 % nebo o 10 %, s účinností od 1. září 2024. Zvýšení by se mělo týkat asi 360 tisíc lidí, na které v minulých letech ve velké míře dopadla vysoká inflace. Jde mj. i o nepedagogické pracovníky ve školství. Například školník a kuchař v 6. platové třídě s platem 22 880 Kč by si při desetiprocentní valorizaci polepšili o 2390 Kč.

Vyhlášení stávkové pohotovosti neurychlí jednání vlády o růstu platů, nechali se slyšet někteří ministři. Dohoda o úpravě platů byla odložena až po vládních prázdninách, které skončí v polovině srpna.

Předseda školských odborů František Dobšík na tiskové konferenci k vyhlášení stávkové pohotovosti odmítl, že by odboráři svým postupem vyhrožovali či vydírali. „Jen upozorňujeme na to, že situace je vážná. Školské odbory už stávkou prokázaly, že se umí razantně ozvat,“ řekl mj.

 Důležitá je akceschopnost všech odborových svazů veřejné správy

Ke stávkové pohotovosti se nepřipojily všechny odborové svazy rozpočtové sféry, šest z třinácti vyjádřilo pouze podporu stávkové pohotovosti. Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů, důrazně na jednání těchto svazů apelovala a připomněla, jak důležitá je v reálném boji odborů solidarita.  Pokud chtějí být odborové svazy skutečnými obhájci svých členů, musejí být schopny, selže-li veškeré úsilí o vyjednávání, razantně se ozvat. „Je načase si zopakovat abecedu odborové práce,“ zdůraznila Markéta Seidlová.

Jana Kašparová