Odborové svazy v Evropě přijaly strategie na obnovu vzdělávacího sektoru po pandemii COVID-19

Mimořádná konference ETUCE 2021

Ve dnech 5. až 6. 7. 2021 se setkali online delegáti členských organizací ETUCE (Evropský výbor odborových svazů pro vzdělávání) na Mimořádné konferenci ETUCE 2021 a diskutovali o budoucnosti vzdělávacího sektoru v Evropě. Konference se zúčastnila i delegace ČMOS PŠ vedená předsedou svazu Františkem Dobšíkem. 

Hlavním tématem této Mimořádné konference ETUCE byla Obnova vedená vzděláváním (Education-led recovery). Motto konference tak odkazuje na priority ETUCE a jejích členských organizací, které zdůrazňují potřebu kvalitního vzdělávání pro všechny, jako nutné podmínky pro úspěšnou budoucnost Evropy.

Konferenci zahájil prezident ETUCE Larry Flanagan, který ve své úvodní řeči zdůraznil, že: „Učitelé a odborové svazy ve vzdělávání mohou být hrdí na to, čeho dosáhli v nelehkých časech pandemie.“

Speciálním hostem a řečníkem konference byla Themis Christophidou z Generálního ředitelství pro vzdělávání, mládež, sport a kulturu při Evropské komisi, která prezentovala iniciativy Evropské komise, zaměřené na podporu učitelů v Evropě. Ve svém příspěvku řekla, že „nyní je na čase, abychom se podívali na to, jak podpořit učitele ve vyrovnávání se s obtížemi loňského roku. Musíme udělat víc. Musíme pokračovat v dialogu o inkluzi. Musíme se více snažit, abychom zlepšili přístup k digitálním dovednostem a infrastrukturám. Nejdůležitější ovšem je, abychom více investovali do učitelů.“Delegáti konference mluvili o současných výzvách, spojených s následky pandemie COVID-19 na ekonomiky a společnosti jednotlivých zemí, o nárůstu podílu digitalizace ve vzdělávání, o otázkách spojených s inkluzí, diverzitou ve vzdělávání a problematikou klimatických změn.

Delegáti přijali během zmíněných dvou dní zásadní dokumenty, které budou určovat směr a aktivity ETUCE pro následující čtyřleté období. Jedná se o tyto dokumenty:

  1. Akční plán ETUCE pro rovnoprávnost, diverzitu a inkluzi (ETUCE Action Plan on Equality, Diversity and Inclusion)
  2. Akční plán ETUCE pro odborovou organizovanost a obnovu (ETUCE Action Plan on Organising and Renewal)
  3. Rezoluce pro obnovu vedenou vzděláváním (For an Education-led Recovery)
  4. Rezoluce - Umělá inteligence ve vzdělávacím sektoru (Artificial Intelligence in the Education Sector)
  5. Rezoluce - Za udržitelnější budoucnost Evropy: role odborových svazů ve vzdělávání v Evropě při řešení vzdělávání a prostředí pro sociální změnu (For a sustainable future of Europe: the role of education trade unions in Europe in addressing education and environment for social change)
  6. Rezoluce - Vedení kampaně za lepší budoucnost pro vyšší vzdělávání a výzkum (Campaigning for a better future for higher education and research)

Gabriela Tlapová

Celý text rezolucí a dokumentů z Mimořádné konference ETUCE 2021 najdete zde: Education Trade Unions in Europe adopt strategies for an education-led recovery - European Trade Union Committee for Education (csee-etuce.org)