Odbory a zaměstnavatelé vyzvali poslance: Školství je třeba daleko lépe zaplatit
S požadavkem na významné zvýšení finančního zajištění školství a jeho potřeb již v rámci rozpočtu na rok 2020 přišli dnes (12. 11. 2019) na společné konferenci na půdě Poslanecké sněmovny zástupci odborů a zaměstnavatelů. Tiskovou konferenci zaštítila místopředsedkyně školského výboru Kateřina Valachová.
Odbory zastupoval na konferenci JUDr. Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů a Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů. Zaměstnavatele reprezentovala viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Mgr. Milena Jabůrková. Společným stanoviskem odborů a zaměstnavatelů pak je požadavek, aby Poslanecká sněmovna v rámci diskusí v rámci druhého a třetího čtení návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2020 posílila vnitřním přeskupením rozpočet školství způsobem, který příští rok umožní růst platů učitelů o patnáct procent.
„Nechceme dále poslouchat z ministerstva školství prohlášení, která se snaží postavit proti učitelům veřejnost. Jsme přesvědčeni, že i když hovoříme o růstu platů, jde ve skutečnosti o zásadní investici do budoucnosti dětí a také do budoucnosti České republiky,“ uvedl Vít Samek.
„Pokud hovoříme o školství jako prioritě a pokud chceme, aby naše země byla lídrem v inovacích a v moderních technologiích a aby byla konkurenceschopná v rychle se měnícím světě, nemůžeme mít podfinancované školství,“ dodala Milena Jabůrková.
Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová k tomu uvedla: „Za prvé platí, že peníze do školství jsou peníze pro české děti, že jsou potřebné k tomu, aby se zvyšovala kvalita učitelského sboru, abychom ho dokázali omladit, modernizovat. A tedy abychom dále zvyšovali kvalitu vzdělávání. Za druhé čísla stojí jasně. Česká republika na školství vydává zhruba 4 procenta hrubého domácího produktu, průměr zemí OECD se blíží pěti procentům a ty nejvyspělejší země dávají šest a více procent. Pokud se nechceme stát zaostalou periférií, potřebujeme se nutně a co nejrychleji dostat alespoň na oněch pět procent HDP.“
„Máme poslední roky na to, abychom konečně školství nejen nazývali prioritou, ale abychom z něj i prioritu reálně udělali,“ prohlásila k tomu Milena Jabůrková. Vít Samek pak dodal, že český stát má vůči svým dětem obrovský kumulovaný dluh: „Jestliže tento dluh budeme dále zvyšovat, opustíme naše výborné postavení v rámci evropského i světového průmyslu, vyklidíme pozice v moderních oborech a rozplynou se naše sny o lepší životní úrovni, lepším zdravotnictví i lepším státu.“ Nemůžeme dopustit, aby učitelé patřili mezi nejhůře placené vysokoškoláky v ČR," zdůraznila Markéta Seidlová.
Společný postup odborů a zaměstnavatelů má za cíl otevřít věcnou diskusi na půdě hospodářského a rozpočtového výboru PSP o parametrech státního rozpočtu na rok 2020 a také o rozpočtových výhledech pro české školství na příští roky.