Odbory: Učitelům aspoň 10 procent navíc

Článek vyšel 04. 08. 2022 v deníku Právo - strana 3 - autor Jiří Mach.

Školské odbory budou požadovat po vládě navýšení mezd kantorů od 1. ledna alespoň o 10 procent. I navzdory válce a téměř dvacetiprocentní inflaci mají šanci. „Od ledna by to navýšení mělo být nejmíň o deset procent, pokud chce vláda dosáhnout 130 procent k průměrné mzdě, jak je psáno ve vládním programu,“ řekl Právu šéf školských odborů František Dobšík.

Vláda zatím plánuje navýšení mezd ve státním sektoru plošně o pět procent, ale podle Dobšíka se počítá s tím, že by se učitelé „řešili extra“. Navýšení o deset procent už mají od členů vlády přislíbené hasiči, policisté a vojáci. „Bude záležet na predikci vývoje ekonomiky, kterou má ministerstvo financí zveřejnit 19. srpna. Pak bychom se měli sejít a říct si, která čísla jsou reálná a co je z jejich strany akceptovatelné a jak budou naplňovat těch 130 procent,“ popsal Dobšík.

Průměrná mzda za rok 2021 činila 37 839 korun. Platy (tarify, příplatky a odměny) pedagogických pracovníků se loni vyšplhaly na průměr 44 759 hrubého měsíčně, takže poměr dělal 118 procent. V prvním čtvrtletí viděli učitelé na výplatních páskách méně, protože za rozpočtového provizoria, jež trvalo do března, ministerstvo financí nerozpouštělo do oběhu kompletní objemy peněz, tedy ani prostředky na odměny. V prvním čtvrtletí proto činil průměrný plat pedagogických pracovníků jen 39 847 korun, nicméně do konce roku by se měl jejich příjem s vyplacenými odměnami výrazně navýšit a celková úroveň by měla nadále růst.

Od září 10 procent pro kuchařky i školníky
Platy učitelů rostou postupně od vlády Bohumila Sobotky (ČSSD). Vláda Andreje Babiše (ANO) pak splnila slib navýšit mzdy kantorů do roku 2021 o polovinu. Současná vláda Petra Fialy (ODS) z předsevzetí, že budou platy pedagogických pracovníků v průměru na 130 procentech, neustupuje. Návrh ministerstva školství má tuto hranici uzákonit. Vždy by se vycházelo z dat o průměrné mzdě za předminulý rok.

V případě nepedagogických pracovníků už vláda schválila růst jejich platů o deset procent od září. Platy školních kuchařek, uklízeček, školníků a hospodářek loni činily v průměru 26 261 korun. V době rozpočtového provizoria v prvním čtvrtletí to bylo 22 269 hrubého. Odbory budou chtít další desetiprocentní navýšení mezd od ledna i pro ně. „Vláda zatím hovoří o navýšení o pět procent, stejně jako v jiných oblastech. Ale nebylo to řečeno úplně závazně. Bude záležet na té predikci,“ odkázal na očekávanou analýzu Dobšík.

Současná vláda, ale i dvě předchozí berou na platy ve školství vyšší zřetel, protože pedagogové jsou nejhůř placení vysokoškolsky vzdělaní odborníci v zemi. Celkově je učitelů nedostatek a řada z nich hledá živobytí v jiných od větvích. S navyšováním mezd se však trend obrací. Ovšem situace se různí region od regionu. Na ohodnocení své práce si například nestěžuje šéfka Učitelské platformy Petra Mazancová, která působí na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích. „Tady na Ústecku je ten plat hodně snový. Ředitelé mají dost peněz na osobní ohodnocení a nadtarify. Ale v Praze bude situace podstatně odlišná,“ odkázala na vyšší životní náklady v hlavním městě. To se týká i celého Středočeského kraje, Brna, Ostravy a dalších aglomerací.

Průměrné hrubé mzdy ve školství
rok  učitelé  ostatní
2016   28 432 16 402