Pane ministře Beku, jde vám o kvalitu vzdělávání nebo výmluvy, že doposud všichni vaši předchůdci financování školství řešili špatně?
V deníku Právo byl otištěn rozhovor s ministrem školství Mikulášem Bekem pod titulkem „Bek: Frustraci z platů chápu, ale jde i o kvalitu“. Odborům nejde a nikdy nešlo o bezhlavé nalévání peněz do systému školství, ale naopak o to moudře je investovat a přizpůsobovat potřebám doby. Toto zaznívá ve všech dokumentech, výzvách a stanoviscích školských odborů. Povinností odborů ve školství na celém světě je hájit pracovní podmínky těch, kteří zajišťují vzdělávání ve školách a školských zařízeních.
Všechny vlády od devadesátých let měly školství jako prioritu. V roce 2016 jsme vyhlásili kampaň Konec levných učitelů, protože jejich platové podmínky byly tristní. Situace se výrazně zlepšila v roce 2021, do škol se začali výrazněji vracet absolventi pedagogických fakult, o práci ve školství začal být zájem. Platy nepedagogických pracovníků se postupně zvýšily, i když jsou stále velmi nízké. Současná vláda, ač prioritu školství deklarovala, na nastoupený vývoj bohužel nenavázala a vymluvila se na ekonomickou situaci země. Nyní je dokonce systém financování regionálního školství zpochybňován.
ČMOS PŠ podporuje prohlášení současné vlády: „Důležitým úkolem koaliční vlády je získat pro školství více finančních prostředků tak, aby veřejné výdaje na vzdělávání a školské služby odpovídaly v poměru k HDP alespoň úrovni průměru zemí OECD". Bohužel realita je jiná a výdaje mají vzhledem k HDP klesat. To by mělo ministerstvo školství řešit, na to školské odbory upozorňují.
Prosperita země se odvíjí od úrovně vzdělanosti, a proto i v časech ekonomicky zlých nelze podrobovat školství zásadním nesystémovým škrtům. O tom byla i největší listopadová stávka ve školství. Další protesty nelze v budoucnu vyloučit, pokud se nezmění přístup vlády ke vzdělávání a nebude respektovat vlastní sliby.
Celý rozhovor s ministrem Mikulášem Bekem, který byl otištěn v deníku Právo, naleznete v příloze tohoto článku.