Plaga: Inflaci pokryjeme všem

Přepis článku z deníku Právo, kde se k poslednímu vládnímu rozhodnutí o zvýšení platů ve školství vyjadřují ministr školství Robert Plaga a předseda školských odborů František Dobšík.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) je s výsledkem vládního jednání o rozpočtu spokojen. Pochvaluje si, že se mu podařilo vyjednat procentuální navýšení platů kantorům, zvýšení příjmů pro vysoké školy i peníze navíc na nové výkony.
„Jsem velmi rád, že se mi podařilo jako jedinému z ministrů dohodnout to, že dostaneme 3,5 procenta objemového do rozpočtu regionálního školství. Je to pro nás jednoznačně lepší varianta než plošné přidání 1400 korun. Pomůže nám to pokrýt inflační náklady u všech pedagogických pracovníků, které v tarifních tabulkách máme,“ sdělil Právu Plaga.
Celkově se objem peněz určených na platy navýší o 4,8 miliardy korun. Ještě však není jasné, jak se částka rozloží v tarifní tabulce, o kolik se zvýší mzda kantorů v průměru a jak se bude dělit na tarifní a nadtarifní část platu.
Kromě toho se podle Plagy ještě víc navýší rozpočty vysokých škol a podařilo se i vyjednat 400 milionů korun na nové výkony v regionálním školství. Stále více škol totiž začíná využívat nového způsobu financování, který umožňuje například dělit hodiny matematiky tak, aby se jeden učitel věnoval menší skupince žáků.

Kuchařky to ocení
Kromě toho lze také zřizovat více tříd o menších počtech, na což je opět třeba zaplatit pedagogickou sílu navíc. O rozložení peněz do tarifů a do nenárokové složky platu hodlá Plaga ještě debatovat na tripartitě. „Rozpočet musí ale odsouhlasit po volbách Sněmovna. Otázka, kolik půjde do tarifů a kolik do nadtarifních složek, bude relevantní až ve chvíli, kdy budeme mít alespoň významnou míru jistoty, že nová Sněmovna rozpočet v této podobě podpoří,“ vysvětlil Robert Plaga. "Je to jednoznačně lepší varianta než plošné přidání učitelům 1400 korun, pomůže to nepedagogickým pracovníkům," shrnul. 

Školské odbory: Ministerstvo financí nehraje úplně fér
Podle odborů není takový výsledek vládních jednání špatný. „Důležitý je pro nás trend, a když nakonec nepoklesnou kvůli inflaci reálné mzdy, tak je to v této době posun. Chtěli jsme, aby ten růst pokračoval,“ řekl Právu předseda školských odborů František Dobšík.
Podle něj ale ministerstvo financí nehraje fér hru, když zvyšování mezd odvíjí od růstu inflace a při svých propočtech se opírá o 3,5% růst cen. Už v srpnu totiž inflace vyrostla na 4,1 procenta. Ve všech ostatních odvětvích státní správy mají platy růst o fixní částku 1400 korun. Jenže fixní částka znamená pro někoho vyšší růst, někomu se zase plat zvýší třeba jen o procento.
„My jsme podporovali požadavek ČSSD o navýšení o 3000 korun na hlavu, protože nám to připadalo jako fér pro nepedagogy,“ uvedl Dobšík. Připustil ale, že pro nepedagogické pracovníky s nižšími příjmy, jako jsou kuchařky a uklízečky, bude nárůst významný a zřejmě vysoce překoná 3,5procentní inflaci. V případě správců sítí, hospodářek a části školníků s vyššími platy bude navýšení o 1400 jen nevýhodné.
Podle Plagy by dohodnuté navýšení mělo v příštím roce alespoň udržet platy učitelů na úrovni 130 procent vůči celorepublikové průměrné hrubé mzdě. Dobšík tomu však nevěří, protože podle jeho propočtů budou mít učitelé ke konci roku kolem 121 procent k průměrné mzdě. „Když nakonec nepoklesnou kvůli inflaci reálné mzdy, tak je to v této době posun,“ shrnul.
V průměru by měl kantorský plat činit přes 45 tisíc hrubého, což znamená splnění vládního slibu z roku 2017.