Školské odbory: Naději na prospěšnou změnu školského zákona Senát promarnil
“Senátoři a senátorky měli jedinečnou možnost při projednávání novely školského zákona prokázat, že zastupují horní komoru Parlamentu, která plní roli důležité korekční brzdy. Školské odbory věřily, že Senát zasáhne jako pojistka v případě riskantního převodu financování nepedagogických pracovníků na obce a kraje,“ uvedl František Dobšík, předseda školských odborů. Zdůraznil, že jejich hlas mohl zastavit nedomyšlený nápad, který povede k nerovnostem mezi školami.
„Očekávali jsme, že tento sporný paragraf, který se do novely školského zákona dostal dodatečně jako přílepek, senátoři vyjmou a schválí tak zákon, který je pro školství v mnoha ohledech prospěšný. Naší snahou bylo zastavit tuto změnu financování školství a zahájit transparentní diskusi za účasti zástupců škol, obcí, krajů a veřejnosti,“ zdůraznil F. Dobšík.
Senát nezabránil tomu, že obce s nižšími daňovými výnosy nebudou schopny zajistit odpovídající podmínky, což povede k nežádoucím rozdílům mezi školami. Může dojít k poklesu již tak nízkých platů nebo ke zrušení pracovních míst školníků, kuchařek, administrativních pracovníků, uklízeček a IT pracovníků.
Školské odbory na to upozornily peticí, kterou podepsalo téměř 70 tisíc občanů, uvedla Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů. „Věřili jsme, že senátorky a senátoři nedopustí, aby se o chod školy, včetně jejího čistého prostředí, a o vaření pro jejich děti, vnuky a pravnuky starali nejhůře placení zaměstnanci v ČR. To je pro školské odbory neakceptovatelné. Děkujeme těm senátorkám a senátorům, kteří rozumnou argumentací varovali před následky a riziky převodu financování nepedagogů,“ dodala.
Praha 3. července 2025