Stávka: zapojily se tisíce škol

Poděkování patří všem, včetně nepedagogických pracovníků, kteří podpořili požadavky učitelů

Učitelé v celém Česku dnes stávkují kvůli platům. Zavřeno zůstalo 1221 škol, provoz omezilo přes 2700 škol a téměř tři tisícovky z nich vyjádřily stávkujícím podporu, aniž stávkují. Vadí jim, že vláda neplní slib o růstu učitelských platů, který dala. Do stávky tedy byla nějak zapojena více než polovina škol – sdělilo to vedení školských odborů na dnešní tiskové konferenci.

Předseda školských odborů František Dobšík novinářům objasnil, že bude ještě jednat ve Sněmovně o možné úpravě státního rozpočtu, aby bylo pro učitele vyčleněno více peněz. Odbory se podle něj zaměří zejména na projednávání rozpočtu ve školském a rozpočtovém výboru, aby bylo možné ve druhém čtení zákona předložit příslušné návrhy. O spolupráci s konkrétními stranami nebo poslanci zatím nemluvil. „Snažili jsme se vyjednávat korektně. Bohužel korektnost a sociální dialog se přestává v této zemi nosit. Chceme jednat už ne s vládou, ale s Poslaneckou sněmovnou,“ dodal František Dobšík. Také poděkoval všem, kteří stávku jakoukoli formou podpořili.

Ministra školství Roberta Plaga stávku kritizoval a zpochybňoval počty škol i učitelů, kteří se zapojili.  „Odmítám, že stávka neměla žádný důvod a že nic neovlivní. Není to ani pětina nebo desetina škol, o kterých hovoří pan ministr,“ řekla k tomu místopředsedkyně svazu Markéta Seidlová. Upozornila, že stávka byla dobrovolná a zapojila se do ní i velká řada škol, kde neexistuje odborová organizace, v tomto smyslu se tedy nejedná pouze o akci odborů.

Markéta Seidlová také odmítla kritiku, že se stávka uskutečnila velmi krátce po jejím vyhlášení. Odbory tlačil čas, chtěly akci uskutečnit ještě předtím, než vláda schválí nařízení o zvýšení platů. To, že kabinet příslušné nařízení neplánovaně zařadil už na své pondělní jednání a následně schválil, aniž došlo k finálními projednání se sociálními partnery, nelze označit za férový postup.

Podle Markéty Seidlové se do stávky hodně zapojily i střední školy, v Olomouckém kraji dokonce převažovaly. Na jihu Čech se zúčastnily i mateřské školy. Nejvyšší počet stávkujících institucí byl v Moravskoslezském kraji, dodala místopředsedkyně odborů. Nicméně konkrétní čísla budou ještě doplňována o další počty po zbytek odpoledne.

Vláda na jaře původně plánovala zvýšení sumy na výdělky učitelů o 15 procent. V navrženém rozpočtu na příští rok nakonec počítá se zvednutím celkové částky o deset procent, tedy zhruba o 11 miliard korun. Odbory chtěly co největší část peněz do základu platu. Požadovaly do tarifů deset procent a zbytek do odměn. Kabinet v pondělí 4. 11. urychleně schválil navýšení tarifního základu o osm procent, aniž by tom se svými sociálními partnery dále jednal.

Stávka učitelů i tisková konference vyvolaly velké množství mediálních ohlasů. Ty hlavní se snažíme zveřejnit na facebooku školských odborů na adrese: https://www.facebook.com/skolskeodbory.cz/