Aktiv vedoucích základen EXOD 2016

Aktiv 2016 zahájilo jako již tradičně páteční pracovní jednání, kde předseda komise EXOD ČMOS PŠ Jan Beran zhodnotil právě končící letošní ročník celostátních základen EXOD (dvě zbývající podzimní ještě proběhnou koncem října): pro rok 2016 bylo opět připraveno 37 základen v 39 turnusech, realizováno pak bylo 36 základen, prozatím se jich zúčastnilo téměř 1200 osob, z toho pak čtvrtina členů odborového svazu a přes 200 kolegů ze Slovenska. Jako obvykle mohl předseda komise EXOD vyzdvihnout výborně připravené programy základen, skvělou práci vedoucích základen, jejich podrobnou znalost jednotlivých regionů a milé vystupování. Hodnocení účastníků, z nichž zpráva vycházela, dále velmi ocenila stále se zlepšující ubytování a služby, které v jeho rámci poskytují zejména domovy mládeže. Jimi poskytované stravování je opravdu na vysoké úrovni. Účastníci byli dále seznámeni s činností komise za uplynulý rok a návrhem jejího nového složení, který bude  předložen na prosincové schůzi předsednictva odborového svazu. Paní Eva Šašková ještě připomněla zásady hospodaření a účetního vedení základen a pak už se povídalo, diskutovalo až do pozdních hodin.

Na sobotu byla připravena malá ochutnávka hostitelských základen – Máchův kraj-Českolipsko a Kokořínsko, jejichž organizátorem je ZO ZŠ Mšeno a vedoucími pak kolegyně A. Machová a D. Sobotková.

Dopolední procházku Českou Lípou jsme zahájili v městském parku (mimochodem dvanáctihektarovou oázou zeleně s asi 800 druhy stromů a keřů). Zastavení první:  Náměstí T. G. Masaryka s cenným komplexem secesních domů a novorenesanční radnicí. Zastavení druhé: malebné zříceniny vodního hradu Lipý z 13. století s překrásným zachovalým gotickým sklepením. Zastavení třetí: bývalý augustiniánský klášter s Loretánskou kaplí a rozsáhlou zahradou, který je dnes sídlem Vlastivědného muzea a galerie a konečně zastavení poslední: nádherně zrestaurovaná secesní budova Kavárny Union. Na kafíčko ale čas nezbyl, pospíchali jsme na odpolední výlet na Kokořínsko. A stálo to za to! Podzimní sluníčko jakoby nám chtělo zpříjemnit výstup na jeden snad nejznámější skalní útvar regionu Pokličky (zdatně jsme všichni vystoupali až nahoru po prý 320 schodech), pak zase dolů k Máchovu jezeru, bohužel na koupání už to nebylo, ale výhled na Bezděz a malá procházka po areálu nám mnohým připomněly školní výlety a dávné dovolené a rázem jsme tak trochu i omládli. Pak ještě návštěva hradu Houska a ručně vyřezávané pohyblivé Peklo, volně inspirované Danteho Božskou komedií, představuje jedenáct pohyblivých obrazů pekelných trestů za pozemské hříchy. Inu máme všichni o čem přemýšlet, nějaký ten hříšek má přeci každý.

Večerní společenské posezení už bylo samým závěrem aktivu, zaznělo tu především poděkování Aničce Machové a její kolegyni Světlaně Půčkové za pohostinnost a milou společnost, když nás po celý víkend neúnavně provázely a bavily. Díky, díky!

 A jako úplná tečka za celým pobytem –  za rok zase na aktivu, tentokrát v Opavě.

Mgr. E. Šašková