Zvládli bychom to, ale ministr Stanjura tlačil, přiblížil F. Dobšík debatu o platech

Návrh vlády na zvýšení platů zaměstnancům ve veřejné sféře označil předseda odborového svazu pracovníků školství František Dobšík v rozhovoru pro iDnes za „studenou sprchu“. 

Právě jeho svaz už téměř rok bojuje za lepší platy především nepedagogických pracovníků, tedy uklízeček nebo kuchařek ve škole. Lidé na těchto pozicích ale nedostanou od září přidáno nic. F. Dobšík, který chtěl původně přilepšení o 15, pak o 10 procent, nevylučuje stávku. K posledním neúspěšným jednáním s vládou mj. dodává: „Pánové Bek a ministr práce Jurečka hledali cestu ke kompromisu. Třeba aby se řeklo, kolik se přidá od ledna. To tam bohužel ale od pana Stanjury nepadlo. Od pana ministra financí Stanjury deklarativně zaznělo, že máme brát, nebo nechat být. Zástupci za Piráty a TOP 09 neřekli ani slovo. "
 

Co považujete za klíčový okamžik v rozhodování vlády? Nedělní prohlášení premiéra Petra Fialy, že schodek rozpočtu nesmí přesáhnout 231 miliard?
O schodek vůbec nešlo. To jeho vyjádření nebylo rozhodující. O čem se bavíme, není zvyšování platů jako takových od září, ale přelévání peněz (z odměn) do tarifů. Aby zaměstnanci v nejnižších platových stupních měli jistotu. U nás jsou to třeba paní uklízečky nebo pomocné kuchařky. Mají minimální mzdu a doplácí se jim. Chtěli jsme, aby tito lidé nemuseli spoléhat na odměny na konci roku. O to šlo. V souvislosti s kulturou se říkalo, že nejsou ani peníze na odměny. Že není odkud brát. Ale ve finále právě za kulturu padlo, že by se peníze na navýšení našly. Takže si myslím, že ten velmi zvláštní vládní návrh sestavili ministři ve středu ráno.

A nemohlo být tím zlomem, když premiér řekl, že peníze už spolkla krachující huť Liberty Ostrava a není z čeho brát?
Možná to takto někteří členové vlády akceptovali, že jsou ochránci veřejných financí. Já můžu jenom znovu zopakovat: Je mi líto, že i přes náš nesouhlas alespoň o tomto navrhovaném zvýšení platů nerozhodli. Pomohli by nejslabším, nízkopříjmovým. Což jsou u nás ve školství nepedagogové. A ti jsou ve středu debat o penězích už skoro rok. V listopadu se za jejich platy stávkovalo.

► Přesvědčoval jste kolegy, že když vláda nedá víc, je vhodné pomoci alespoň nepedagogům?
Bavili jsme se o tom. Každý z předsedů k tomu říkal svá stanoviska. Úředníci, kteří jsou pod službou, těch se zmiňovaná tabulka netýká. Jinak je to částečně v kultuře, totálně jinak je to ve zdravotnictví. Každý z nás k tomu měl jiný přístup. Ale nakonec převážil ten odmítavý.

Nejste na ostatní kolegy z odborů naštvaný, že roční úsilí teď padlo pod stůl?
My v odborech to máme založeno na solidaritě. S ministrem Bekem jsme se už dohodli na určité taktice. Co jsme neprosadili společně jako odborové svazy, prosadíme s ministrem jako školské odbory.

 V čem ta taktika spočívá?
Jednali jsme o tom, jak můžeme ovlivnit přípravu rozpočtu, který má pan Stanjura snad zveřejnit v pátek. Jde o styl vyjednávání.

Celý rozhovor naleznete na webu iDnes na adrese: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/frantisek-dobsik-jednani-vlada-zvyseni-plat-zamestnanci.A240830_073857_domaci_lisv?

Připojeno video – záznam pořadu České televize Události. O příčinách krachu dosavadních vyjednávání s vládou v pořadu mj. diskutovali: předseda školských odborů František Dobšík, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.