Opozice schvalování novely zákona a pedagogických pracovnících neuspíšila
Sněmovna opět odmítla uspíšit schvalování zákona, který má mj. stanovit minimální výši učitelských platů. Zabránili tomu poslanci ANO a ČSSD s částí komunistů. Vládní novela zýkona o pedagogických pracovnících, kterou dolní komora na minulé schůzi neprojednala s úpravami Senátu, měla být původně schvalována po úterním zahájení schůze. Na žádost ANO byla ale odložena až na poslední místo z předloh, které dolní komoře vrátil Senát.
Piráti požadovali, aby se dolní komora vládní novelou zabývala ve středu po polední přestávce. Jejich návrh byl nejprve schválen rozdílem jediného hlasu. Hlasování ale následně zpochybnila poslankyně ANO Jana Pastuchová. Tvrdila, že návrh chtěla podpořit, ale podle záznamu se hlasování zdržela. "Na sjetině mám, že jsem se zdržela, a hlasovala jsem pro," uvedla. Opakovaného konečného hlasování se už ale poslankyně nezúčastnila.
Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík označil postup Pastuchové za účelový. Podle něj je nestandardní, aby poslankyně hlasující souhlasně vznesla námitku proti hlasování, které dopadlo v souladu s její deklarovanou vůlí. "To je podle mne metoda, kterou bysme v této Sněmovně neměli zavádět, jenom abyste tady vyobstruovali projednání zvýšení platů učitelů. To je nechutné," prohlásil.
Opozice už při úterní debatě o termínu projednání novely obvinila vládní koalici z toho, že nechce připustit, aby byl uzákoněn poměr učitelských platů k průměrné mzdě a tím i valorizace příjmu pedagogů. Podle novely by učitelé měli mít od roku 2023 nárok na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy.
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) namítala, že ANO splnilo předvolební slib zvýšit učitelské platy na 150 procent jejich původní výše a že průměrný plat učitelů je 46.000 korun měsíčně.
Uzákonění poměru učitelských platů k průměrné mzdě Sněmovna schválila koncem ledna. Senát o dva měsíce později do novely vložil mimo jiné ustanovení o postupném nárůstu učitelských platů v příštím roce, což má dolní komora potvrdit. Novela má také umožnit, aby na vybraných typech škol mohli učit i odborníci z řad nepedagogů, proti čemuž mají výhrady sociální demokraté a komunisté.
František Dobšík: Neschválení novely by mohlo zastavit pozitivní vývoj
Případné neschválení novely zákona o pedagogických pracovnících, která má stanovit minimální výši učitelských platů, by podle vedení školských odborů mohlo zastavit pozitivní vývoj ve školství. Odboráři doufají, že platy učitelů porostou v dalších letech v souladu s ekonomikou. Zákon by to podle nich měl garantovat. Chtějí z něj vycházet už při vyjednávání o rozpočtu na příští rok. ČTK to řekl předseda školských odborů František Dobšík. Platy učitelů by podle něj v roce 2022 měly vzrůst zhruba o deset procent. Ministerstvo školství podle mluvčí úřadu Anety Lednové nyní čeká na předložení návrhu rozpočtu ze strany ministerstva financí.
Podle Dobšíka vláda sice splnila svůj slib, že navýší platy učitelů na 150 procent jejich výše z roku 2017, tedy na asi 47.000 korun. Není ale jasné, jak se budou vyvíjet dál, když ekonomika nebude stagnovat. "My jsme chtěli, aby bylo garantováno, že vzdělávání nebude pořád popelkou, ale že se s tím bude počítat jako s výdajem i do budoucna," řekl. Připomněl, že vládní politici již mnohokrát zopakovali, že školství je pro ně priorita. Podle něj je ale možné, že se nyní někteří zalekli, že by to znamenalo další výdaje.
Pokud by se platy navyšovaly v souladu s růstem ekonomiky, usnadnilo by se podle Dobšíka vyjednávání o rozpočtu. Bez garance toho, kolik peněz by mělo jít na platy pedagogů, by mohla opět klesnout i atraktivita učitelské práce, domnívá se. "Pokud nebude garantováno 130 procent průměrné mzdy, tak máme obavu, že se pozitivní vývoj ve školství zastaví," řekl. Loni vzrostl průměrný hrubý plat učitelů meziročně o 10,2 procenta na 44.202 korun. Činil zhruba 124 procent průměrné mzdy, která byla 35.611 korun měsíčně. Od ledna se platy pedagogů zvedly meziročně o dalších devět procent.
O návrhu rozpočtu na příští rok zatím podle něj odboráři s ministerstvem školství nejednali, už ho kvůli tomu ale oslovili. Platy učitelů by podle nich měly narůst v příštím roce v souladu s navrhovaným zákonem. "Tam se nárůst blíží deseti procentům, co se týká tarifních platů, a to samozřejmě bude stát řádově několik miliard," vypočetl Dobšík. Jak by se měly navýšit platy nepedagogů, se zatím odbory nedohodly, dodal.
Ministerstvo školství podle Lednové v tuto chvíli bližší informace k rozpočtu na příští rok nemůže poskytnout. "Konkrétní jednání s ministerstvem financí budou vedena po předložení návrhu příjmů a výdajů jednotlivých kapitol na rok 2022 ze strany ministerstva financí," řekla mluvčí na dotaz ČTK.
Zdroj České noviny, adresa: Opozice neuspíšila schvalování novely o platech učitelů (ceskenoviny.cz)