Platy v roce 2022: Odbory budou jednat s ministrem práce a sociálních věcí

Vážené kolegyně, vážení kolegové, na  pondělí 17. 1. je plánováno jednání zástupců odborových svazů rozpočtové sféry s ministrem práce a sociálních věcí M. Jurečkou. Velký problém mj. vidíme v reálném poklesu platu nepedagogických pracovníků v roce 2022. Podle nás by měly být navýšeny platy nepedagogů minimálně tak, jak porostou mzdy v ČR.

Predikce ministerstva financí a České národní banky na rok 2022 se pohybuje ve výši kolem 5 % a o takový nárůst chceme usilovat. Následkem snížení tarifní tabulky č. 1 rozhodnutím vlády z 29.12. 2021 je velká část tarifních platů i nepedagogů  v nejnižších platových třídách pod minimální mzdou 16 200 Kč.

Zároveň přikládáme článek z Učitelských novin č. 2 z 11. 1. 2022, ve kterém o vzniklé situaci kolem platů ve školství hovoří předseda školských odborů František Dobšík.

Školské odbory a jejich představitelé se v posledním období vyjadřovali pro média k mnoha otázkám - od pracovních podmínek ve školách v průběhu pandemie, až po platy ve školství v roce 2022. Pro  bližší přehled o publicitě svazu přikládáme níže také seznam hlavních mediálních výstupů v posledních dvou měsících.