Školské odbory chtějí zvýšení tarifů minimálně o 10 procent

Například na platy učitelů bude pro příští rok podle odborů potřeba více než devět miliard korun. Učitelé mají od letoška podle loni schválené novely dostávat 130 procent průměrné hrubé mzdy v Česku. Zároveň by se podle odborů měly upravit příplatky, které učitelé dostávají například za práci třídního učitele. Své požadavky a náměty hodlá vedení odborů představit  na jednání školské tripartity v úterý, 4. 5. 2024.

V minulých letech se podle odborů různě nominálně navyšovaly platy učitelů, ostatních pedagogů a nepedagogů. Navýšení se podle nich ve většině případů týkalo nadtarifních složek platu.

Ministr školství Mikuláš Bek by chtěl kvůli potřebám škol zvýšit rozpočet svého úřadu o několik desítek miliard korun, řekl v květnu v debatním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na otázku Moravce potvrdil, že chce navíc asi 30 miliard korun. V letošním roce pracuje resort školství s výdaji asi 273 miliard korun i se započítáním navýšení loni schváleného rozpočtu o čtyři miliardy korun. Podle Beka je potřeba připravit vysoké školy na nárůst počtu studentů v příštích letech, mít peníze na růst platů nepedagogů a vyčlenit peníze na zlepšení infrastruktury škol. Návrh rozpočtu vysokých škol pro příští rok počítá s navýšením o šest miliard korun, uvedl v dubnu Bek.

Pro letošní rok se pro výpočet platů učitelů využívá průměrná hrubá mzda roku 2022, která činila podle Českého statistického úřadu 40.317 korun. Pro příští rok by se platy učitelů podle odborů měly vypočítávat z hrubé mzdy za rok 2023. Průměrná mzda v ČR loni činila 43.341 korun. V meziročním srovnání to bylo o 3024 korun víc, tedy o 7,5 procenta. Spotřebitelské ceny se loni zvýšily o 10,7 procenta, reálně se proto mzda snížila o 2,9 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

Odbory chtějí navýšení tarifních tabulek pro pedagogy minimálně o deset procent. Podíl tarifního platu za rok 2023 klesá podle nich k 70 procentům. Podle vládního prohlášení by takzvané nadtarifní složky platu měly tvořit 20 procent a 80 procent v tarifech. Navýšení o minimálně deset procent chtějí i pro tabulku, podle které jsou placeni nepedagogové. Kromě úpravy tabulek je podle odborů potřeba zajistit dostatek peněz na zaplacení pracovníků, aby se školy nedostaly do problémů.

Například za práci třídního učitele mají učitelé příplatky 1500 až 3000 korun, odbory chtějí rozmezí zvýšit na 2500 až 5000 korun. Zvednout by se měly i takzvané specializační příplatky, nyní jsou podle zákoníku práce 1000 až 2000 korun, odbory navrhují nové v rozmezí 2000 až 6000 korun. Podíl příplatků v průměrném platu podle odborů ztratil svou váhu, navýšení rozpětí příplatků by mohlo zvýšit motivaci pedagogů i zájemců o profesi.

 
Další článek na toto téma byl mj. zveřejněn i na serveru Novinky.cz na adrese: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-odbory-chteji-alespon-12-miliard-navic-na-platy-ucitelu-i-skolniku-40474623?noredirect=1