Vládní sliby školám zůstaly na papíře

Připojený článek z deníku Právo shrnuje největší rizika kapitoly školství státního rozpočtu na rok 2025. O tom nyní jednají i zástupci odborů. Ministr M. Bek znovu veřejně v pořadu České televize Události (2. 9. 2024) potvrdil dohodu s odbory o růstu tarifních tabulek jak pro pedagogy tak nepedagogy o 10 %. Musí však být vyjednán dostatečný objem finančních prostředků.

V debatě o rozpočtu na školství pro příští rok se objevují znepokojivé signály. Odbory společně s ekonomem a vědcem Danielem Münichem z Národní ekonomické rady vlády poukazují na to, že návrh rozpočtu není v souladu s jejím programovým prohlášením a nedosahuje úrovně výdajů na školství v zemích OECD. František Dobšík, předseda školských odborů, vyjadřuje obavy, že vláda nevnímá vzdělávání jako prioritu, což se odráží v nedostatečném financování nejen učitelských platů, ale i provozních a pedagogických pracovníků.

Rozpočet na školství sice předpokládá navýšení o 16 miliard korun, avšak toto zvýšení se zdá být nedostatečné, zejména v kontextu potřeb vysokých škol a vědeckého výzkumu. Petr Baierl, předseda vysokoškolských odborů, zdůrazňuje, že šest miliard korun je absolutní minimum pro fungování vysokých škol, a navrhované tři miliardy na výzkum jsou považovány za nedostačující. Tento názor podporuje i ministr školství Mikuláš Bek, který navrhuje každoroční navýšení rozpočtu vysokých škol o šest miliard korun, aby se postupně dostaly na požadovanou úroveň financování.

Je zřejmé, že diskuse o rozpočtu na školství bude vyžadovat další jednání a kompromisy, aby byly splněny potřeby zúčastněných stran a české školství mohlo konkurovat na mezinárodní úrovni.