Největší problém: platy nepedagogů
Učitelské noviny přinesly článek, ve kterém se věnují detailně problematice platů v současném českém školství. Vyjadřuje se i předseda školských odborů František Dobšík.
Celý článek naleznete níže v přiloženém dokumentu ve formě pdf.
Dále přikládáme krátkou zprávu, určenou především pro členy svazu, ve které předseda František Dobšík shrnuje v bodech poznatky o rozpočtu kapitoly školství na rok 2022, kterou projednával Výbor pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu (školský výbor).
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
zasílám shrnutí poznatků k rozpočtu kapitoly školství na rok 2022, kterou projednával Výbor pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu (školský výbor). Odhalení detailního rozpočtu pro školství je takřka šokující.
„Nepedagogové jsou obětí politického rozhodnutí zkrocení inflace,“ uvedl 23. 2. 2022 na školském výboru PS ministr Gazdík a chce se prý chce zasadit o nápravu v prvním pololetí, jak se bude vyvíjet ekonomika.
Ale obětí, jak vyplynulo z podrobného projednávání rozpočtové kapitoly MŠMT, je celé školství:
Čelí propadu reálných platů pedagogů a nepedagogů, kdy v návrhu kapitoly 333 SR je uveden údaj navýšení platů pedagogických pracovníků regionálních a středních škol o 2 miliardy, což činí nárůst tarifních platů o pouhá 2 %. To je při 9% inflaci tristní, zejména pak pro nepedagogy, které stát hodil přes palubu. Paradoxně ale takto vysoká inflace zvýší příjmy státního rozpočtu o více než 60 mld. Finanční prostor na úpravu platů v roce 2022 podle propočtu odborů jednoznačně existuje.
Doslova k tupým škrtům dochází v tzv. ONIV - neinvestičních výdajích (učebnice, pomůcky, vzdělávání pedagogů) a dalším. Ministerstvo toto snížení obhajuje, že z evropských peněz fondu obnovy bude školám na digitalizaci rozepsána 1,2 mld Kč navíc.
Soukromým školám byla přidána 1 miliarda korun ne z nespotřebovaných výdajů, jak bylo zvykem, ale reálně se jim v rozpočtu navyšuje objem prostředků. Soukromým školám se sice zvýšil počet žáků a musí se jim ze zákona zvýšit příspěvek na platy o 9 % pro pedagogy a 4 % pro nepedagogy, východiskem pro normativ je základna roku 2021.
Chybou je, že v návrhu rozpočtu chybí krátkodobý i střednědobý výhled finančního vývoje rozpočtu MŠMT.
Požádal jsem ministra o jednání a o svolání mimořádné školské tripartity.
S pozdravem
V Praze 25. 2. 2022
František Dobšík - předseda