Hlavní zprávy

Poděkování ukrajinského svazu TUESWU

Školské odbory podpořily ukrajinské kolegy.

Úkoly pro nového ministra školství

Předseda školských odborů František Dobšík hostem pořadu na ČT 24. Zhlédněte záznam diskuse.

Na Slovensku demonstrovali učitelé a další zaměstnanci škol

Za výraznější zvýšení školských platů se demonstrovalo ve středu v Bratislavě. Počet účastníků se odhaduje na 20 až 25 tisíc.

Které další svazy se přidaly ke stávkové pohotovosti

Tisková zpráva Odborových svazů veřejných služeb a správy

Efektivní a spravedlivá obnova vzdělávání po pandemii – 10 principů

Organizace Education International a OECD společně sepsaly dokument, ve kterém shrnují základní principy pro obnovu vzdělávání po pandemii Covid-19. Text s názvem Efektivní a spravedlivá obnova vzdělávání – 10 principů (20210427_101516_EI EFFECTIVE AND EQUITABLE EDUCATIONAL RECOVERY.pdf (windows.net) byl oběma organizacemi publikován v roce 2021.

Vyhlášena stávková pohotovost

Vzhledem k dosavadnímu průběhu jednání s představiteli vlády o odměňování nepedagogických pracovníků, i o řešení udržení kupní síly zaměstnanců ve veřejných službách a správě,  rozhodlo předsednictvo ČMOS PŠ vyhlásit neomezenou stávkovou pohotovost.

Naděje pro nepedagogy?

Školská tripartita o platech nepedagogů, integraci ukrajinských žáků, problematice ONIV a dalších tématech

Červnové jednání školské tripartity mělo nabitý program. Úvod opět patřil problému, který je v popředí zájmu školských odborů – nízké platy nepedagogů, které ještě degraduje inflace.  

„Last minute“ základny EXOD 2022

Blíží se konec školního roku, blíží se prázdniny a s nimi i sezona základen EXOD. Z minulých zkušeností víme, že přes problémy i obtíže dnešních dnů zájem o EXOD trvá a na některých základnách zbývají ještě volná místa, jejichž seznam zveřejňujeme jako „last minute“ včetně kontaktu na jejich vedoucí.

Odbory a vláda se nedohodly na úpravě platů, jednat budou 7. června

Ve středu se uskutečnilo  očekávané jednání s předsedou vlády, ministrem financí a ministrem práce a sociálních věcí o valorizaci platů na rok 2022. Představitelé odborů přednesli svůj požadavek na zachování kupní síly s ohledem na inflaci (okolo 15 %), valorizaci tarifních platů od 1. 7. 2022. 

Oslavme v ČR Světový den nepedagogů (a zvyšme jejich platy alespoň o 10 %)

16. květen 2022 patří nepedagogickým pracovníkům. Tento svátek je velmi mladý a možná ani nepedagogové o něm nevědí. Připomínáme si jej teprve od roku 2018, kdy byl vyhlášen světovou odborovou organizací Education Internactional (EI), která přijala deklaraci o právech a postavení těchto pracovníků.