Hlavní zprávy

Postavení začínajících učitelů v České republice, Polsku, Litvě a Lotyšsku - Srovnávací analýza

Na podzim 2022 skončila první fáze mezinárodního projektu s názvem Vývoj systému podpory začínajících učitelů. Do tohoto projektu je zapojen i ČMOS PŠ.

Tarif musí zůstat základem odměňování!

Připojte se k petici školských odborů 

Rozvoj systému podpory pro začínající učitele

Podle zprávy OECD Education at a Glance 2020, tvořili v roce 2018 mladí učitelé do 30 let malé procento v celkovém počtu učitelů. V České republice to bylo 4,06 %, což je pod průměrem hodnot v zemích OECD.

Skloňovaná priorita a křišťálová koule

Přinášíme hlavní postřehy z vystoupení předsedy ČMOS PŠ Františka Dobšíka na odborné konferenci Školství 2023, kterou pořádala 3. listopadu Unie zaměstnavatelských svazů pod záštitou premiéra Petra Fialy, za účasti ministra školství Vladimíra Balaše a školské veřejnosti. 

Aktivní „exoďáci“ v jižních Čechách

Podmračený pátek 21. 10. 2022 přivítal v Třeboni pětadvacítku vedoucích celostátních základen EXOD. Přechodným domovem se nám stala starší, ale moderně zařízená a útulná třípatrová budova internátu, která je válcovitým tubusem architektonicky nápaditě propojena se střední školou rybářskou a vodohospodářskou. Školu obkružoval vodní příkop plný ryb. Také kruhový objezd u školy zdobila skulptura s třeboňskými kapry a rožmberskými růžemi. Po večeři ve školní jídelně následovala pracovněhodnoticí část aktivu, kdy vedoucí byli seznámeni s nepříliš optimistickým vývojem našich základen EXOD a s chystanými novinkami.      

Kde je pravda pane ministře?

Školská tripartita podrobně o výdajích státního rozpočtu pro rezort MŠMT

Apel ministra financí Zbyňka Stanjury při přípravě státního rozpočtu 2023 zněl ke všem rezortům rezolutně: “V návaznosti na negativní hospodářské dopady v souvislosti s energetickou krizí, válkou na Ukrajině a končící pandemickou situací vás žádám o naprostou minimalizaci požadavků na navýšení výdajových limitů.“

To je na demisi, zlobí se učitelé nad výroky ministra

Vzrušená diskuse kolem plánu zrušit příplatky za suplování

Učitelskou veřejnost rozčílily výroky, které zazněly z úst ministra školství v rozhovoru pro Deník N, kde mimo jiné zmínil, že si učitelé nezaslouží příplatky za suplování - jsou prý přežité a ne všichni učí kvalitně. Navíc si myslí, že ředitelé jsou hysteričtí a vydírají ho kvůli chybějícím penězům. Ti spolu s učiteli jeho slova považují za skandální.

Gurmánské hýčkání v hotelu Radun - benefit pro členy svazu

V příloze tohoto textu naleznete nabídku pobytu v hotelu Radun v Luhačovicích pro období jarních prázdnin. V rámci benefitu pro členy ČMOS PŠ se jedná o zvýhodněnou nabídku.

S přátelským pozdravem

vedení svazu

Prohlášení odborových svazů ČMKOS

Prohlášení bylo předneseno na demonstraci, která se konala v Praze na Václavském náměstí dne 8. října 2022. Zástupci odborových svazů demonstrovali proti hrozící chudobě a stále se zhoršující ekonomické situaci zejména nižších příjmových skupin obyvatel. Požadovali regulaci cen potravin a některých dalších základních životních potřeb nebo například zvýšení minimální mzdy.

Světový den učitelů 2022

Hlavním tématem letošního Světového dne učitelů je role učitelů při transformaci vzdělávání.

Světový den učitelů se slaví od roku 1994 vždy 5. října. Jedná se o připomínku výročí přijetí doporučení ze společné konference Mezinárodní organizace práce při OSN a UNESCO k postavení učitelů, tzv. Charty učitelů. Obsahem tohoto doporučení jsou práva a povinnosti učitelů i standardů jejich počáteční přípravy, dalšího vzdělávání a zaměstnávání.