Kuchařka s pětiletou praxí má 23 800 korun hrubého a pomocná síla nedosáhne ani na 20 000 korun hrubého. To je pod životním minimem. Ve studiu České televize v pořadu Události se sešli čtyři hosté, aby mj. diskutovali o často tristní situaci s financováním pracovníků v tuzemském školství: ministr školství Mikuláš Bek z hnutí STAN; poslankyně Jana Berkovcová z hnutí ANO; František Dobšík, předseda školských odborů; Miroslav Hřebecký, programový ředitel společnosti EDUIN.
Připojený článek z deníku Právo shrnuje největší rizika kapitoly školství státního rozpočtu na rok 2025. O tom nyní jednají i zástupci odborů. Ministr M. Bek znovu veřejně v pořadu České televize Události (2. 9. 2024) potvrdil dohodu s odbory o růstu tarifních tabulek jak pro pedagogy tak nepedagogy o 10 %. Musí však být vyjednán dostatečný objem finančních prostředků.
Návrh vlády na zvýšení platů zaměstnancům ve veřejné sféře označil předseda odborového svazu pracovníků školství František Dobšík v rozhovoru pro iDnes za „studenou sprchu“.
Po vládních prázdninách 25. srpna premiér v obsáhlém televizním vystoupení uvedl, že největší prioritou jeho vlády je nyní konsolidace státního rozpočtu. Schodek nesmí v příštím roce přesáhnout 231 miliard, letos jsou rezervy vyčerpány a nemá peníze na plošné navýšení mzdových prostředků.
Ve dnech od 29. července do 2. srpna 2024 se v Buenos Aires v Argentině uskuteční desátý Světový kongres Education International (EI). Mottem tohoto kongresu je „Růst našich odborů, povznesení naší profese, obrana demokracie“.
Prodlužování, oddalování, neustálé slibování a neschopnost vlády sjednotit se na růstu nejnižších platových tarifů, kterými jsou ve školství odměňováni školníci, kuchařky, uklízečky, vedlo školské odbory k tomu, že se rozhodly připojit k šesti odborovým svazům ve veřejných službách, které 24. července vyhlásily neomezenou stávkovou pohotovost.